A picture of your host. A picture of your host.

20th Annual
San Francisco
Free Folk Festival

Schedule of Events and Activities


Overview

Friday, June 14
7:30 - 9:00 PMFamily Concert & Storytelling
8:00 - 11:00 PMInternational Folk Dance
8:30 - 11:00 PMContinuous Concert
Saturday, June 15
Noon - 11:00 PMContinuous Concert and Dance Performances
Noon - 6:00 PMDozens of Music & Dance Workshops
Noon - 6:00 PMFamily Activity Series
6:00 - 11:00 PMEnglish, Swing, Square & Contra Dance
Sunday, June 16
Noon - 9:00 PMContinuous Concert and Dance Performance
Noon - 6:00 PMDozens more Music & Dance Workshops
Noon - 6:00 PMFamily Activity Series
6:00 - 9:00 PMCajun & Contra Dance

Friday, June 14

Family Concert & StoryTelling
7:30 - 9:00
Ruth Halpurn
"10 years of telling tales & a lifetime of silliness!"
Continuous Sing-along, Concert & Dance Performances
8:30Sing-along: Laurie Vela, Jan Siefert, Amelia Hogan, Genevieve Gerst
9:40Mark Jones
10:00Plaid Dog
10:20The Set
10:40The Frontmen
Evening Dance
8:00 - 11:00
International Folk Dance, Music by Vercernica

Go to top of schedule.


Saturday, June 15

Continuous Concert & Dance Performances
12:00Jeanne Pekelny
12:20Jill Tallmer
12:40Tim Buckley Tribute Band
1:00Calaveras
1:20Lisa Ratto & David Perasso
1:40David Anderson
2:00Paula Joy Welter
2:20San Francisco Barbarshop Chorus
2:40San Francisco Sweet Adelines
3:00Ellen Holmes
3:20Fran Avni
3:40Ellen Silva & Friends
4:00Singing Rainbow
4:20Elisabeth Carlisle
4:40Alan Smithline
5:00Vintage Radio
5:20Peter Krug
5:40Bob Reid
6:00Chris Schacht
6:30Club Sandwich
7:00Michael "Hawkeye" Herman
7:30Mary Schmary
8:00Paradise Lost
8:30The Westerlies
9:00Vocolot
9:30Susan Kessey
10:00The Clearing
10:30The Splinter Group
Music and Dance Workshops (and some exhibitions, too [*])
12:00 - 1:00
Flamenco, Stephanie Neira
Dances of Universal Peace, Yaquin
Blue Book Sing-along, Marian Gade
Rounds, Lani Hermann
Ballads, Sadie Demeskas
1:00 - 2:00
*Hawaiian Dance Exhibition
Beginning Waltz, Barbara Coole
Spiritual Songs, Yaquin
Song, Arlene Immerman
Gaelic Walking Songs, David Williams
French Accordian, Odile Lawault
2:00 - 3:00
Irish Traditional Country Set Dancing, Jim Belcher
Beginning Scandinavian Dance, Dick Livingston
French Dance, Ray Price
Clawhammer Banjo, David Brown
Hammer Dulcimer, Christina Nizyborski
Folk Harp, Verlene Schermer
3:00 - 4:00
Morris Dance, Bell Megan & Deer Creek Morris
International Dance, The Kermoyans
Hawaiian Dance, Gwen Low
RLHand Guitar, Ronnie Jones
The Business of Music, Michael "Hawkeye" Herman
Barbarshop Harmony, SF Barbarshop Chorus & SF Sweet Adelines
4:00 - 5:00
Hambo, Dick Livingston
Irish Step Dancing, Janice Reynolds
Waltz Workshop, Belinda Ricklels
Musical Saws, Joe Edding
Blues Guitar, "Hawkeye" Herman
Beginning Fiddle, Rebecca Richman
5:00 - 6:00
Hambo, Dick Livingston (continued)
Lindy Hop, Belinda Ricklels
Breton Dance, Ray Price
Beginning Finger Picking, Ron Jones
Auto Harp, Adam Miller
Blues Jam, "Hawkeye" Herman
Songwriting, Fran Avni
Family Activities
12:00 - 1:00
Make-n-Take Arts-n-Crafts
1:00 - 2:00
Children's Circle Dance, Ray Price
2:00 - 3:00
Laurie's Stories: Booktelling, Rhymes & Song
3:00 - 4:00
Kids 4 Kids Concert, The Singing Rainbow
4:00 - 5:00
Family Sing-along , Susan Kassey & Charlotte Cole
5:00 - 6:00
Arts-n-Crafts
Juggling, Brad Westervelt
Evening Dance
6:00 - 7:00
English Dance
7:00 - 8:00
Swing Dance
8:00 - 9:00
Square Dance
9:00 - 10:00
Swing Dance
10:00 - 11:00
Contra Dance

Go to top of schedule.


Sunday, June 16

Continuous Concert & Dance
12:00Willow Scrivner
12:20Andy Padlo Band
12:40Bonnianne
1:00Steve Egelman
1:20Notes of Harmony
1:40David Elias
2:00Born to Drone
2:20Bob Frank
2:40Paul Blackwell & Michelle Krueger
3:00Mike Shotwell
3:20Hart Rouge
3:40Lisa Mackinney
4:00Phil Bearce
4:20Lisa Atkinson & Bob Kincheloe
4:40Fiona Lehn
5:00Jessica Bryan
5:20Marissa Malvino
5:40Dollar Dance
6:00Nine Days Old
6:30Tell Tale Harps
7:00Peter Kessler & Gail Fratar
7:30Blues Per Square Inch
8:00R & R Ashore
8:30The Standing Stones
Music and Dance Workshops (and some exhibitions, too[*])
12:00 - 1:00
Vintage Dances, Stan Isaacs
Gospel Songs, Martin Gade
Istitutional Sing-alongs, Judie Bidou
1:00 - 2:00
Rapper Sword, Swords of Gridlock
Family Dance
Israeli Line Dancing, Asha Goldberg
Voicestra & Vocal Improv, Judith May
Beginning Lead Guitar, Mac McCurdie
Networking for Art Parties, Diana Platus
Celtic Harp, Kyle Wohlmut
2:00 - 3:00
Waltz Workshop, Eric Hoffman
Vintage Polka, Stan Isaacs
American Folk Dance, Jeanne Pekelny
Family Sing-along
Songwriting, Judith Kale Friedman
Finger Style Guitar, Phil Bearce
Beginning Fiddle, Eric Hoffman
3:00 - 4:00
*Clogging Exhibition, Barbary Coast
Morris Dancing, Berkeley Morris
Sacred/Circle Dance, Bay Area Sacred/Circle Dancers
Rock & Roll Guitar, Chris Grampp
Concertina, Ricky Rackin
Beginning Guitar, Eric Hoffman
4:00 - 5:00
*Dunsuir Scottish Dance Exhibition
New England Square Dance, Jim Saxe
Folk Songs of Women's History, Estelle Freedman
Harmony Workshop, Gail Fratar
Shape Note Singing, Carolyn Dacy
Slow Jam, Eric Hoffman
5:00 - 6:00
Scottish Dance, Ron Wallace
Balkan Line Dance, Asha Goldberg
Beginning Contra Dance, Charlie Fenton
Sea Chanties, Richard Adrianowicz
Musical Saws, Joe Edding
Pub Songs, Ricky Rackin
Songwriting, Greg Beatlie
Family Activities
12:00 - 1:00
Make-n-Take Arts-n-Crafts
1:00 - 2:00
Family Dance, Jim Saxe
2:00 - 3:00
Family Sing-along , Lisa Atkinson
3:00 - 4:00
Kids & Family Concert
4:00 - 5:00
Stories & Songs, Ed Silberman
5:00 - 6:00
Arts-n-Crafts
Improv Street Theater, Richard Gregory
Evening Dance
6:00 - 7:00
Cajun Dance, Maureen Carpen
7:00 - 9:30
Contra Dance, Eric Black & Charlie Fenton, Open Band

Go to top of schedule.


Sponsored by the San Francisco Folk Music Club and the San Francisco Folk Music Center

This web page maintained by Kim McCall. Please <email> any suggestions for page.